İş Dünyasının Kapılarını Açan Anahtar: Kartvizitlerin Tarihi ve Dijital Kimliğe Dönüşümü

İş dünyasının vazgeçilmez araçlarından olan kartvizitler uzun bir geçmişe sahip. Kartvizitlerin köklü bir geçmişi olup bugün hala kullanılır olması önemli bir işleve sahip olduğunu gösteriyor. Şirketlerin veya bireylerin kendilerine ait birtakım bilgileri barındıran belirli boyutlara ve tasarımlara sahip olan ve kağıt ile üretilen kartvizitlerin geçmişten bugüne zamanın teknolojileriyle birlikte değişimine göz atalım.

Kartvizitler Ne Zaman Tasarlandı?

Kartvizitlerin kim tarafından ve ne zaman tasarlanıp icat edildiği kesin olarak bilinmemekte. Kartvizitlerin ilk örnekleri 15. yüzyılda Çin’de görülürken, kartvizit tasarımındaki fikir gidilecek ev ve iş yerlerine ziyaret öncesi haber verilmesi içindi. Bir çeşit ziyaret kartı niteliğinde kullanılan kağıttan üretilen ilkel kartlar aristokratlar ve kraliyet ailesi tarafından kullanılıyordu.

Kartvizitler Nasıl Gelişti?

Bilinen bilgilere göre Çin’de gelişen ve ziyaret kartı fikriyle kullanılan kartvizitler yüzyıllar içerisinde gelişimini sağladı. 15. yüzyılın Çin’inde tasarlanan kartvizitlerin bağlantı kurma yolundaki adımlarının yaygınlaşması 17. yüzyılda başladı. Yüzyıllar içerisinde Çin’in sınırlarını aşan kartvizitler 17. yüzyılla birlikte Fransa’da yine aristokratlar tarafından kullanılmaya devam etti. Bu dönemde artık kartvizitler seçkin kesimler dışında diğer sınıflar içerisinde de kullanıldı. İşletmelerin kendilerini tanıtan bilgileri içeren kartları kullanmaları bu dönemde görüldü. Kartvizitlerin işletmeler ve kişiler tarafından kullanılması aslında Gutenberg’in matbaa teknolojisiyle birlikte geliştiği söylenebilir. Hızlı baskıyla birlikte kartvizitlerin gelişiminin de hızlandığı sonucuna ulaşabiliriz.

Kartvizitler Hangi Alanlarda Kullanıldı?

Birçok farklı alanda ve farklı amaçlar için kartvizitler üretilip kullanılmaktaydı. Bunlardan birkaçına değinmek gerekirse ilk olarak 17. yüzyılda Fransa’da aristokratların kartvizitleri gelen misafirlerinin haberini duyurmak amacıyla kullandığı ziyaret kartlarını söyleyebiliriz.

17. yüzyılda işletmelerin de kartvizitler kullanmaya başlaması üzerine özellikle Londra’da işletmeler şirketlerini tanıtmak amacıyla ticaret kartları olarak kullanım sağlamıştır. Kartın ön yüzünde şirkete ait bilgiler yer alan bir tasarım ve arka yüzünde ise şirketin bulunduğu konuma dair bir harita kartvizit tasarımı ile karşılaşmaktayız. Bu kartvizitler kadınlar ve erkeklere göre farklı boyut ve tasarımlarla değişkenlik göstermekteydi.

Günümüzde ise kartvizitler özellikle iş dünyası içerisinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyorken artık her alanda kullanımına rastlamaktayız. Bunun yanı sıra kartvizitlerin kullanım alanları mekan bağlamında gelişerek artık dijital ortamlarda yer alırken kartvizitlerin yerini de çok fazla fonksiyona sahip dijital kimliklere bıraktığını söyleyebiliriz.

Yüzyıllardır varlığını sürdüren kartvizitlerin zamanla birlikte gelişerek, kullanım alanları ve kullanım oranlarının da arttığını görüyoruz. Kartvizitlerin iş dünyasında vazgeçilmez araç olarak tanımlayabiliriz. Uzun bir geçmişe sahip olması ve günümüzde iş dünyasında olmazsa olmaz niteliğini taşıması kartvizitlerin önemini bizlere sunmakta. Bireyler ve şirketlerin birbirleriyle iletişimini sağlaması, iş bağlantılarının gerçekleşmesi, geniş bir ağ kurulması ve reklam amacıyla kartvizitlerin öneminden bahsedebiliriz.

Yüzyıllardır aynı materyal olan kağıt üzerinden üretilen kartvizitler pandemi dönemiyle birlikte gelen dijital dönüşümlerden etkilenmiştir. Zaman içerisinde birçok değişim gören kartvizitler artık zaman ve mekan açısından dijitale aktarılarak en büyük değişimiyle karşılaştı. Kartvizitler dijitalleşme dönüşümleriyle birlikte artık literatürde bir isim değişikliği yaşayarak “dijital kimlik” olarak yenilendi. Dijital kimlikler daha fazla özellik, daha kişisel tasarım ve daha hızlı ve kolay paylaşım gibi birtakım özellikleriyle mevcut kartvizit anlayışını aştı. Yalnızca isim, soy isim, telefon, adres gibi sınırlı bilgilerin bulunduğu kartvizitlerin karşısında birçok özellik ve fonksiyonları barındıran dijital kimlikler yaşadığımız teknoloji çağı için vazgeçilmez hale geldi.

 

Crowlink Kartvizitlerin Tüm İşlevlerini ve Daha Fazlasını Temassız Dijital Kimliklerde Sunuyor

Crowlink dijital kimliklerinin birçok özelliği mevcut kağıt kartvizitlerden farklı olarak gelişmiştir. Kartvizitlerin temel amacında bağlantı kurma ve iş geliştirme bulunmakta. Crowlink dijtial kimlikleri ise bu temel amacı başarıya götürmek için bünyesinde birçok özelik barındırmakta ve kağıt kartvizitlerden farklı olarak gelişmektedir.

Crowlink kullanıcıların kendi isteklerine yönelik tasarlayabileceği, sosyal medya hesaplarını ekleyebileceği, mobil cihazları ile temassız bağlanabileceği, iletişim bilgilerinin tek bir hamle ile paylaşılabildiği ve çok daha fazla özellikle oluşturabileceği dijital kimlik hizmetini sunmaktadır.

Bunun yanı sıra Crowlink kağıt kartvizitlerin asla sunamayacağı hizmetleri bireylere ve şirketlere sunmaktadır:

  • Crowlink dijital kimliklerin kaç kişi ile temas ettiğinin ölçülmesi,
  • Birinci seviyeden network ağının genişlemesi,
  • Dijital pazarlama alanında 3.0 teknolojisine geçmesi,
  • Rapor ve analizler sunması,
  • Kişiselleştirilebilir ürünler sunması,
  • Karbon ayak izini azaltması,
  • Dijitalde tüm medyalarda varlık gösterebilmesi,
  • Temassız bağlantı sağlayabilmesi,
  • Tek bir ürünün sonsuz kez kullanılabilmesi.

Crowlink’in sunduğu dijital kimlik hizmetini keşfetmek ve kullanmak için siz de crowlink.net üzerinden ücretsiz dijital kimliğinizi oluşturabilirsiniz.