Konferanslarda Lead Generation Nasıl Yapılır?

Konferanslar, değerli potansiyel müşterileri oluşturmak ve anlamlı bağlantılar kurmak isteyen işletmeler için altın fırsatlarla doludur.

Ancak bu potansiyelden etkili bir şekilde yararlanmak, özel olarak konferans ortamları için uyarlanmış iyi düşünülmüş bir potansiyel müşteri oluşturma stratejisi gerektirir.

Pandemi nedeniyle konferans iptallerinin artmasının ardından, yüz yüze etkinlikler nihayet geri dönüş yapmaktadır. Harvard Business Review’a göre, insanların %95’i “uzun vadeli iş ilişkileri kurmak ve sürdürmek için yüz yüze olmanın önemli bir faktör olduğunu” söylediklerinden, neden birçok kişinin tekrar yüz yüze konferanslara katılmayı tercih ettiği açıktır.

Ancak uzun süre çevrimiçi ağ kurduktan sonra, birçok insan yeni insanlarla tanışırken sosyal bir rahatsızlık hissediyor olabilir. Sosyal durumları yönlendirmek, bazıları için doğal bir şekilde gelirken, diğerleri için o kadar kolay değildir. Eğer bu ikinci gruba dahilseniz, iletişim becerileriniz (hem sözlü hem de sözsüz) biraz paslanmış olabilir. (Ve bu tamamen normaldir çünkü kabul edelim ki, hibrid ve uzaktan çalışma ile birçok şey değişti!)

Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, sorun değil. Sizlere konferanslar için potansiyel müşteri oluşturma konusunda 12 ipucunu göstereceğimiz blog yazımızı okumaya hazır mısınız? Hadi başlayalım!

konferans lead generation

Konferans ve etkinliklerde etkili bir şekilde ağ oluşturmak için 12 ipucu

1 – Net Hedefler Belirleyin

Bir konferansa katılmadan önce, potansiyel müşteri oluşturma açısından ne elde etmeyi umduğunuz konusunda net bir anlayışa sahip olmak önemlidir.
İletişim bilgilerini toplamayı mı düşünüyorsunuz?

Yoksa takip toplantıları düzenlemek mi istiyorsunuz?

Belirli hedefler belirlemek, stratejinizi yönlendirmenize yardımcı olacaktır.

Örneğin:

• Oluşturmak istediğiniz potansiyel müşteri sayısını belirleyin,

• Hedeflediğiniz potansiyel müşteri türünü belirleyin, ve

• Onlardan toplamak istediğiniz belirli bilgileri belirleyin.

2 – Hedef Kitlenizi Araştırın

Potansiyel müşterileri ve ilgilendiğiniz şirketlerin anahtar karar vericilerini belirlemek için konferans gündemini ve katılımcı listesini önceden inceleyin.
Bu şekilde etkinlikteki etkileşimlerinizi önceliklendirebilir ve zamanınızı en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Ayrıca, eğer bir etkinliği düzenleyen kişi sizseniz, bu adım daha da önemlidir. Doğru ön etkinlik sorularını sormak, hedef kitlenizi daraltmanıza büyük ölçüde yardımcı olabilir.

3 – Ağ Kurmak İçin Ağınızı Kullanın

Eğer bir etkinlikteyseniz ve tanıdığınız birini görürseniz, onlardan tanıdıkları insanları size tanıtmalarını isteyin. Başkaları aracılığıyla ağ kurmak, zaten bir dereceye kadar ilişki kurulduğu için güçlü bağlantılar kurmanın harika bir yoludur.

4 – Kendiniz olun.

Ağ kurmanın en önemli kısmı kendiniz olmaktır. Kendinize sadık kalmak, insanlara gerçek ve güvenilir olduğunuzu gösterecektir.

5 – Fırsatları Kaçırmayın

Oturumlar arasında genellikle kısa molalar bulunur ve bu molalarda telefonunuzu çıkarıp e-postaları veya Whatsapp’i kontrol etmek otomatik bir refleks gibi olabilir. Bunun yerine, telefonu kenara koyun ve bu fırsatı yeni biriyle tanışmak için kullanın.

6 – Konuşmayı ele geçirmeyin, sorular sorun.

Kimse başka birinin tüm konuşmayı kontrol ettiğini sevmez. Yeni bağlantınızın ne söylediğini aktif bir şekilde dinleyin ve takip soruları sorun. Bu satış taktiği daha etkileşimli bir konuşmaya yol açacak ve iyi bir izlenim bırakacaktır.

7 – Konuşmayı kısa ve öz tutun.

İnsanlar nadiren bir ağ etkinliğine katılırlar ve tüm gece boyunca sadece bir kişiyle konuşmak istemezler. Hem sizin hem de diğer kişinin zamanına saygılı olun ve konuşmayı 10 dakikadan az bir süreyle sınırlayın. Konuşma bittiğinde iletişim bilgilerinizi paylaşın, böylece daha sonra iletişime geçebilir ve konuşmayı devam ettirebilirsiniz.

8 – Olumlu Bir Notla Bitirin.

Son birkaç yılda dünya yeterince negatiflik gördü, bu yüzden konuşmalarınızı neşeli tutun. Olumlu bir notla bitirmek, etkinlik veya konferans dışında konuşmayı sürdürmeye daha açık görünmenizi sağlar.

9 – Her zaman yardım teklif edin

Ağ kurmak ilişki kurmakla ilgilidir ve bu sadece yardım istemekten gelmez. Yeni bağlantılar kurarken, onlara yardım etme teklifi sunmaktan emin olun. Ayrıca bu bir pazarlama taktiğidir.

10 – Sosyal medyada aktif olun

Genellikle bir konferansa hazırlık aşamasında, konferans etrafında sosyal medya üzerinde bir hareketlilik olur. Bu, konuşmaya katılma, adınızı duyurma ve etkinliğe katılmadan önce insanlarla bağlantı kurma fırsatı olarak kullanın.

11 – Sosyal Medya Gruplarına Katılın

Konferansın konusuyla ilgili sosyal medya gruplarına katılarak, orada etkileşimde bulunun ve potansiyel müşterilerle iletişime geçin.

12 – İzleme ve Analiz

Konferans sonrası performansı izleyin ve analiz edin, hangi stratejilerin daha etkili olduğunu belirleyin. Bu stratejileri her konferansta değiştirin ve en iyisini bulun.