Orta Çağdan Dijital Döneme: Kartvizitlerin Evrimi ve Değişen Rolü

Geleneksel kartvizitler köklü bir geçmişe sahip olurken kullanıldığı kitleler ve tasarımlar zaman içerisinde farklılık göstermiştir. Kartvizitlerin tarihini incelediğimizde zaman içerisinde devinim kazanarak kendini yenilediğini görmekteyiz. Hem kullanan kitle, hem tasarım hem de materyal ve teknoloji bakımından yenilenen kartvizitlerin bugüne kadar devam etmesi iş ağındaki güçlü başarılarından kaynaklanmakta.

Kartvizitlerin tarihi geçmişinden bahsettiğimiz “İş Dünyasının Kapılarını Açan Anahtar: Kartvizitlerin Tarihi ve Dijital Kimliğe Dönüşümü” başlıklı yazımızda kartvizitlerin ilk örneklerinin 15. yüzyılda Çin’de görüldüğünü söylemiştik.

15. yüzyılda Çin’de aristokratlar ve kraliyet ailesi tarafından kullanılan kartvizitler, birer prestij ve güç gösterisi aracı olarak kullanılmaktaydı. Toplumun genelinde görülmeyen bu kartvizitlerin kullanılması gövde gösterisinde sergilenecek bir öneme sahipti diyebiliriz. Temelinde iş ağı oluşturmak ve bağlantıları güçlendirmek için kullanılan kartvizitler o dönem için farklı amaçlar için kullanılmaktaydı. Kraliyet ailesi ya da aristokratlar, yemekler ve toplantılar gibi önemli etkinliklerinde ziyaret edeceklerine dair bilgileri ulaştırmak için “ziyaret kartı” niteliğinde kartvizit kullanmıştır. İşte kartvizitlerin dönüşümü buradan başlıyor.

Şirketlerin Ticari Güç Gösterisi ve Pazarlama Aracı

Üst sınıflarda özel olarak kullanılan güç gösterisi unsuruyla kartvizitlerin toplum içerisinde yaygınlaşması 17. yüzyıl içerisinde gerçekleşiyor. Kartvizitlerin iş ağı oluşturma potansiyelini gören işletmeler de üst sınıfların prestij aracı olan kartvizitleri kendileri için kullanmaya başlıyor. 17. yüzyıl gibi bir dönemde şirketlerin kendilerini tanıtan ve iş ağını geliştirmeye yarayan bu geleneksel kartların potansiyelini gören işletmeler, ticari adımları için vazgeçilmez araç olarak görmüşlerdir. Hatta Londra merkezli bir mikroskop ve teleskop araçları üreten işletme, kartvizitlerden en iyi verimi almak için o dönemde akıllıca bir yöntem kullanmıştır. Ön yüzünde tanıtımını yaptığı kartın arka yüzüne ise işletmesinin bulunduğu konumun haritasını eklemiş. Burada kartvizitlerin yalnızca iş ağı oluşturmadığını, aynı zamanda satış ve pazarlamadaki etkilerini de görüyoruz.

Tarihte Kartvizitlerin Romantik Yüzü

17. ve 18. yüzyıllarda kartvizitler bildiğimiz amaçlar dışında da kullanılmıştır. O dönem için oldukça yaratıcı ve etkileyici bir yöntem olan kartlar, bir ortamda erkekler tarafından hoşlandıkları kadınlarla iletişime geçmeye yarayan araçlardı. Gönderilen tanışma kartının sağ üst kısmı katlandığında olumlu yanıt anlamı taşırken, sağ alt kısmı katlandığında ise olumsuz yanıt anlamı taşımaktaydı. İşte fırsatları değerlendiren aşıklar için üretilen bu kartvizitlerden bir örnek:

Kartvizitlerin Görsel Şöleni

18. ve 19. yüzyıllarda sade basit ve tek renk olan kartvizit tasarımlarına yeni boyutlar eklenmiştir. O dönem içerisinde litografi gibi baskı teknolojisinin gelişmesiyle birlikte artık süslemeli ve renkli kartlar tasarlanmaya başlamıştır. Yalnızca materyal olarak kağıt kullanımının da dışına çıkılarak tahta ve plastik kartların üretimi de geliştirilmiştir. Artık kartvizitler teknolojinin getirileriyle renkli ve farklı materyallerle dönüşüyor ve gelişiyordu. İşte ilgi çekici rengarenk kartvizit tasarımlarından bir tanesi:

Teknolojinin Kartvizitlere Getirdiği Özgürlük

Kartvizitlerin her açıdan gelişimi aslında mevcut teknolojinin gelişmesiyle ilgilidir. Yüzyıllar içerisinde kartvizitlerin değişimi teknolojik şartlarla bağlantılı olarak görülüyor. Renkli kartvizit tasarımlarının ardından 20. yüzyılda gelişen yeni teknolojilerle birlikte hepimizin bildiği modern kartvizitler üretilmiştir. 20. yüzyıl içerisinde telefonların icat edilmesi ve halk tarafından kullanılmaya başlanması sonrası kartvizitlerin içeriğinde değişimler yaşanmıştır. Her teknolojik gelişim kartvizitlerin işlevini artırırken, kullanımındaki önemi de beraberinde artırıyor.

Yeni teknolojilerle birlikte kartvizitler belirli sınıflar tarafından kullanım alanı dışına çıkıp, isteyen her birey için kullanılabilir hale geldi. Toplumun tüm üyeleri kendilerine ait, özgür bir şekilde ve belirli bir düzende olmadan kartvizitlerini düzenleyebiliyor. Sonuç olarak ortaya ilginç, komik, özgün ve akıldan çıkmayacak birçok kartvizit tasarımları çıktı. Birkaç farklı kartvizit örneklerine bakarak tasarımdaki farklılıkları ve özgünlüğü beraber inceleyelim.

Gelenekselden Dijitale: Kartvizitlerin Geleceği CrowCard ile Şekilleniyor”

Intel şirketinin kurucularından Gordon Moore’un öne sürdüğü Moore Yasası’na göre teknoloji her 2 yılda bir katlanmakta. Her teknolojik gelişme kartvizit içeriklerini, kullanım alanlarını ve işlevlerini de değiştirmekte. Artık hayatımızın en önemli parçası haline gelen sosyal medya hesaplarımızın satış ve pazarlama alanı için elverişli ortama sahip olmasıyla birlikte kartvizitlerde de dijital varlıklarımızın barınabilmesi gerekli hale geldi. Dijitaldeki tüm varlıklarımız ve dijitalin sunduğu her türlü hızlı ve kolay hizmetlerin geleneksel kağıt kartvizitlerde yer almasına olanak yok. İşte bu aşamada teknolojinin faydalarından yararlanmamız büyük bir fırsat olacaktır. İstediğiniz bilgileri ekleyebileceğiniz, birçok sosyal medya ağınızı paylaşabileceğiniz, tek tık ile istediğiniz anda ulaşılabilir olabileceğiniz, hızlı ve temassız ağ oluşturabileceğiniz ve çok daha fazla fırsatlara sahip olabileceğiniz bir bağlantı kurma aracı olarak son dönem teknolojileriyle geliştirilen CrowCard dijital kimlikleri kullanabilirsiniz.

Kartvizitlerin sınırlı alanlarına karşı 60’dan fazla özellik sunan ve birçok ekleme yapabileceğiniz CrowCard dijital kimlik ürünümüzü tercih etmeniz size birçok avantaj sunacaktır. Her kişiye ayrıca verdiğiniz ve yanınızda taşıdığınız kartvizitler sırtınıza bir yük bindirirken, CrowCard dijital kimlikleriniz tek tık ve NFC özellikli kart ile temassız bağlantılarla yükünüzü hafifletecektir. Tek bir bağlantınızı sınırsızca kullanma fırsatınız varken teslim ettiğiniz andan itibaren bir hafta içerisinde %88’i çöpe atılan geleneksel kartvizitleri neden tercih edelim? Yüksek maliyetlerle tekrar tekrar kartvizit baskısına yaptığınız ödemelerin çöpe gittiğini artık biliyorsunuz. Buna karşılık CrowCard ile tek seferde yapacağınız dijital kimlik kartınızı istediğiniz kadar kullanabilme olanağından yararlanmak, işletmenizin kâr elde etmesi açısından oldukça önemli. Detaylı bilgileri Crowlink.net üzerinden öğrenerek dijital kimliklerin size sunduğu zengin avantajları kaçırmayın.