Yakınlık Tabanlı Pazarlama: Yeni Döneme Merhaba Deyin

Teknoloji dünyasının hızlı değişimi pazarlama alanına da sürekli güncelleme ve yenilik getiriyor. Hal böyle olunca geleneksel pazarlama yöntemleri yerini dijital pazarlama yöntemlerine bırakıyor. NFC (Near Field Communication) yakın alan iletişimi teknolojisi de pazarlama alanına hızlıca giriş yaptı. NFC uyumlu akıllı cihazlar (akıllı cihazların %99’u uyumlu) arasında kablosuz ve temassız iletişimi mümkün kılan bir teknoloji. Sizler için bu yazımızda NFC ve yakınlık tabanlı pazarlamanın işletmeler tarafından nasıl kullanıldığını inceleyeceğiz.

sosyal medya yakınlık tabanlı bağlantı

Yakınlık Tabanlı Pazarlama Nedir?

Kısaca NFC teknolojisini kullanarak yapılan etkileşimli pazarlamadır. “Etkileşimli” diyerek neyi kast ediyoruz? NFC etiketler, kartlar, posterler hangi alanda ve üründe kullanmak istiyorsanız hazırlanmış materyaller üzerinde akıllı cihazların gezdirilerek yapılması. Örnek olarak L’Oréal makyaj markası ürün ambalajlarında NFC kullanarak çeşitli eğitim videolarını kullanıcılarına sunmuştur. Kullanıcıyla birebir iletişimde olmak ve ürün deneyimini artırmak için muhteşem bir yol.

Yakınlık Tabanlı Pazarlamanın Potansiyeli

  • Etkileşim ve deneyim: Yakınlık tabanlı pazarlama etkili ve kişisel deneyim sunar. Müşteri birçok konu hakkında bilgiye anında ulaşabilir. Bu etkileşim müşteri bağlılığını arttırırken geri bildirimi kolaylaştırır.
  • Kullanım kolaylığı: NFC teknolojisi direkt akıllı cihazların yakın yakınlaştırılması ile çalışır. Herhangi bir QR kod okutma gerekliliği duymadığı için her yaştan kişi yardım duymadan NFC teknolojisinden yararlanabilir.
  • Veri toplama ve analiz: NFC teknolojisi ile geri bildirimlerin alınmasının kolay olduğunu söylemiştik. Aynı zamanda veri depolama işlemini hızlı ve güvenli şekilde yapmanızı sağlar. Müşteri davranışlarını daha kolay anlayabilir ve pazarlama stratejilerinizi optimize edecek yöntemler hazırlayabilirsiniz.
  • Ödeme işlemleri: NFC teknolojisi ile akıllı cihazlarınız üzerinden kartlara ihtiyaç duymadan kolay ve güvenli ödemeler gerçekleştirebilirsiniz.
  • Offline ve online dünyaları birleştirir: Offline bir mağazada kullanılan NFC teknolojisi ile hazırlanmış materyaller ile dijital dünyayı birleştirerek müşteri deneyimini arttırır ve marka sadakatini sağlayabilirsiniz.

Yakınlık tabanlı pazarlama yöntemi geleneksel pazarlamaya göre daha fazla etkileşimli, kişisel deneyimli yaklaşımı sunar. NFC teknolojisinin yaygınlaşmasıyla beraber müşteri ve işletme ilişkisi arasındaki bağlar artmaya devam ediyor. Veri toplama, online ve offline dünyaları birleştirme gibi hizmetleri sayesinde pazarlamacılar için önemli veriler sunuyor. Yakınlık tabanlı pazarlamayla daha kreatif ve akılda kalıcı kampanyaları hazırlamak kolaylaşıyor.

nfc pazarlama yakınlık pazarlama

Yakınlık Tabanlı Pazarlama ve İş Dünyası

NFC teknolojisini kendinizi pazarlamak içinde kullanabilirsiniz. Evet, doğru okudunuz. “Kendinizi pazarlamak.” O çok istediğiniz şirket ile ortaklık kurmak, ya da orada işe girmek için kendinizi pazarlamanız gerekiyor. Dijitalleşen iş dünyasının bir parçası olduğunuzu unutmayın.

Teknolojik açıdan kendinizi güncel tutmak, yenilikleri takip etmek sizi öne çıkaracaktır. NFC teknolojisi ile donatılmış dijital kimlikler kullanarak katıldığınız etkinlikler ve mülakatlarda akılda kalıcı iz bırakabilirsiniz.

yakınlık tabanlı pazarlama grafik

NFC Teknolojisini Barındıran Dijital Kimlikler Kullanıcılara Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Dijital kartvizitler kullanıcılarına etkili deneyim sunar. Geleneksel kartvizitlere göre kişiselleştirilebilen dijital kimlikler günümüzde profesyoneller tarafından yaygın şekilde tercih ediliyor. İşte dijital kimliklerin sizlere sunacağı artılar;

  1. Hızlı ve kolay erişim: Sunulan geleneksel kartvizitlerin %88’inin hiç kullanılmadığını biliyor muydunuz? Dijital kimlikler ile sadece akıllı cihaza temas ettirerek tüm iletişim bilgilerinizi anında sunabilirsiniz. Bu iletişim sizlere zaman tasarrufu sağlayacaktır.
  2. Zengin içerik: Geleneksel kartvizitlerde verilebilen bilgiler çok kısıtlı olurken, dijital kimlikleriniz ile web siteniz, tüm sosyal medya hesaplarınız, özgeçmişiniz, portföyünüz ve daha pek çok iletişim yöntemini tek temasla paylaşabilirsiniz.
  3. Çevre dostu ve sürdürülebilir: Dijital kimlikler, geleneksel kartvizitlere göre sınırsız yenileme imkanı sunar. Uzun ömürlü oluşuyla kağıt tüketimini azaltır. Doğal kaynakların korunmasını sağlar.
  4. Etkili takip ve geri bildirim: İş ortaklarınızın, gelecekte iş yapacağınız kişilerin geri bildirimlerini anında almanıza olanak tanır. Bağlantılarınızı daha güçlü tutar ve iş ağınızı genişletirsiniz.